Haber Detayı
02 Aralık 2019 - Pazartesi 12:15 Bu haber 582 kez okundu
 
OSB’ler Kardeş Oluyor
OSB’ler Kardeş Oluyor
ÇERKEZKÖY Haberi


Organize Sanayi Bölgeleri, (OSB) ortak proje geliştirecek, tecrübelerini birbirleriyle paylaşacak. 10 OSB’nin sinerji oluşturmalarına yönelik olarak hazırlanan kardeşlik protokolü, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın refakatinde imzalandı. Türkiye’de ilk defa böyle bir girişim başlatıldığını kaydeden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “Geniş bir uygulama alanı bulacağına ve verimli iş birliklerine kapı aralayacağına yürekten inanıyorum. Atalarımızın dediği gibi birlikten kuvvet doğar.” dedi. Bakan Varank, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’nda makine sektörüne yönelik çağrının, 6 Aralık’a kadar açık olduğunu ifade ederek, “Gelin sizler de bu programın bir parçası olun ve başvurunuzu yapın.” diye konuştu.

11 İLDEN 91 OSB

Bakan Varank, Tekirdağ Çorlu’da Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu (OSBÜK) tarafından düzenlenen Marmara Bölge Toplantısı'na katıldı. Toplantıda, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, TBMM Sanayi, Ticeret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli milletvekilleri, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü de yer aldı. Toplantıya; Balıkesir, Bursa, Bilecik, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Yalova ve Tekirdağ’daki 91 OSB’den katılım oldu.

Toplantının açılışında konuşan Varank, özetle şunları söyledi:

EŞGÜDÜM TOPLANTISI: OSBÜK, OSB’lerin yaşadığı sorunları çözmek ve sanayicilerin önündeki engelleri kaldırmak adına Bakanlığımızın önemli bir paydaşı. Bölgelerde düzenlenen bu istişare toplantıları da, sanayicilerimiz arasında iş birliği fırsatlarını ortaya çıkartmak ve eşgüdümü güçlendirmek için son derece faydalı. Tabi bugünün özel bir anlamı da var. Kardeş OSB projesi hayata geçiyor. Bugün 10 OSB’miz kardeşlik protokolüne imza atarak; ortak projeler geliştirmeye ve tecrübelerini paylaşmaya ‘Evet’ diyecek. Atalarımızın dediği gibi birlikten kuvvet doğar. Ülkemizde ilk defa başlatılan bu girişimin, geniş bir uygulama alanı bulacağına ve verimli iş birliklerine kapı aralayacağına yürekten inanıyorum.

SANAYİ VE TEKNOLOJİ STRATEJİSİ: Ülkemizi kritik teknolojilerde ve yüksek katma değerli ürünlerde vazgeçilmez bir küresel oyuncu yapmanın derdindeyiz. Sanayi altyapımız, girişimci ruhumuz ve beşeri sermayemizle küresel ekonomide daha üst basamakları hak ediyoruz. Bunun için geçtiğimiz aylarda 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimizi açıkladık. Stratejimizin temel bileşenleri olan; Yüksek Teknoloji ve İnovasyon, Dijital Dönüşüm, Girişimcilik, Beşeri Sermaye ve Altyapı alanlarında atacağımız somut adımlarla hedeflerimize bir bir ulaşacağız. Sürecin başarısında, sizlerin desteği ve işbirliği bizim için çok önemli. Yatırıma, üretime ve istihdama çok daha güçlü bir şekilde sarılmanız gerekiyor. Ekonomik bağımsızlığımızın yolu da aslında buradan geçiyor.

TEKNOLOJİ ODAKLI SANAYİ HAMLESİ: Sizleri katma değerli üretime teşvik etmek için daha önce uygulanmamış politikalar geliştiriyoruz. Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı bunlardan bir tanesi. Programla birlikte; katma değerli ürünlerin, yerli imkân ve kabiliyetlerle üretilmesini amaçlıyoruz. Odak sektörlerdeki orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürün gruplarıyla alakalı kapsamlı bir çalışma yaptık. Ürünlerin; ithalat düzeylerini, cari açık etkilerini, dünya piyasalarındaki payını, mevcut altyapımızın kabiliyetlerini ve rekabet üstünlüklerimizi detaylı şekilde çalıştık. Yerli üretim için öncelikli ürün listeleri oluşturduk. İlk aşamada makine sektöründe çağrıya çıktık. Teknoloji düzeyi yüksek ve ithalatta büyük yer tutan ürünleri yerli üretmeyi başaracağız. Bu programa tek pencereden başvuru yapabiliyorsunuz.

PROJE BAZLI TEŞVİK: Program kapsamındaki yatırımlarınız 10 milyon liranın altında bir bütçeye ihtiyaç duyuyorsa, KOSGEB Teknoyatırım Programına başvurabilirsiniz. Bütçeniz 10 milyon liranın üzerindeyse stratejik teşviklerden; 50 milyon liranın üzerindeyse de proje bazlı teşviklerden yararlanabileceksiniz. Destek kararı verdiğimiz projelerin, tüm yatırım süreçlerini Bakanlığımızdaki program ofisimiz takip edecek. Makine sektörü çağrımız 6 Aralık’a kadar açık. Sizlerin talepleri doğrultusunda 15 gün uzatmıştık. Endişe etmeyin, sonraki aşamada diğer öncelikli sektörler ve ürün grupları için de çağrılara çıkacağız. Gelin sizler de bu programın bir parçası olun ve başvurunuzu yapın.

KOBİ’LERE FİNANSMAN DESTEĞİ: Sizler Türkiye ekonomisinin belkemiğisiniz. Nüfusumuzun yüzde 32’sine ev sahipliği ediyor, milli gelirimizin yüzde 45’ini üretiyor, toplam ihracatımızın yüzde 65’ini tek başına gerçekleştiriyorsunuz. Sizlere sunduğumuz tüm destekleri, katma değere fazlasıyla dönüştürmüş durumdasınız. Bugüne kadar Marmara Bölgesinde 335 milyar liralık sabit yatırımı teşvik edip, 400 binin üzerinde vatandaşımızın istihdam edilmesini sağladık. Girişimcilik, Ar-Ge ve finansman gibi alanlarda 150 bin KOBİ, KOSGEB’ten faydalanıyor. Hazır KOSGEB demişken, başvurusu açık olan KOBİ Finansman Destek Programına değinmek istiyorum. KOBİ’lerimizin yararlanabilmesi için bankalarla oldukça düşük faizli kredi anlaşması yaptık. 18 aya kadar işletme kredilerine, 36 aya kadar da yatırım kredilerine KOSGEB finansman desteği sağlıyor. Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programından yararlanan işletmelerin bankalardan aldıkları kredinin 12 puanlık faizini KOSGEB karşılıyor. Yatırım kredilerinde, eğer yerli makine teçhizat alırsanız ilave 2 puan daha veriyoruz. Bu destek programımız sürekli açık kalacak, başvurularınızı bekliyoruz.

YATIRIM PROGRAMI MÜJDESİ: Buradan güzel bir müjdeyi de sizlerle paylaşmak istiyorum. Balıkesir Ayvalık Gıda ve Gıda İşleme İhtisas, Büyükkarıştıran ve Evrensekiz OSB’lerini ‘Yeni Proje’ olarak Strateji ve Bütçe Başkanlığına teklif ettik. İnşallah onları da yatırım programına aldıracağız. Ar-Ge istatistikleri açıklandı. İlk defa, Ar-Ge harcamalarının milli gelirimizdeki payı yüzde 1’i aştı. Toplam Ar-Ge harcamalarımız, 2017’ye göre yüzde 29 artarken, en fazla harcamayı da özel sektörümüz yaptı. Sizler Ar-Ge’ye ve inovasyona yöneldikçe, büyüme hedeflerimize daha hızlı ulaşacak ve rakiplerimizi geride bırakacağız.

POZİTİF GÜNDEME ODAKLANDIK: Makroekonomik verilerimiz ve ekonomiye olan güven pozitif yönde seyrediyor. Bankalar reel sektöre kredi verme konusunda daha hazır. Hükümet olarak tamamen pozitif gündeme odaklanmış durumdayız. Ülkemiz bir yandan bölgesindeki tehditleri bertaraf ediyor, diğer yandan da ekonomide yeni baharlar yaşayacağı bir sürecin içine giriyor. Gerek Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesiyle olsun gerekse KOSGEB ve TÜBİTAK desteklerimizle olsun her zaman yanınızdayız. Yatırım yapmak isteyen, üretim yapmak isteyen herkesi destekliyoruz. Sizlerin bu fırsatları en iyi şekilde değerlendireceğine olan inancım tam.

Törende konuşan Meclis Sanayi Komisyonu Başkanı Elitaş, yapı kullanım belgesi olmayan sanayicilerden yüzde 1 civarında TRT payı alındığını ifade ederek, Bakan Varank’tan bu payın kaldırılmasını istedi. Bakan Varank da konuyla ilgili çalışma yapılması için talimat verdiğini söyledi. Tekirdağ Valisi Yıldırım, kentin en çok katmadeğer üreten Türkiye’nin 6’ncı şehri olduğunu ifade ederken, OSBÜK Başkanı Kütükcü, “Bir yandan sürdürülebilir çevre politikaları üretirken, aynı zamanda sanayi üretimimizi geliştirecek adımlar atmalıyız.” dedi.

KARDEŞ OLDULAR

Toplantı sonrasında Bakan Varank’ın refakatinde Kardeş OSB Protokolleri imzalandı. Protokol kapsamında Diyarbakır OSB-Nilüfer OSB, Ergene 2 OSB-Samsun Merkez OSB, İkitelli OSB-ASO 2. Ve 3. OSB, Konya OSB-Erzurum 1.OSB, Denizli OSB-Adıyaman OSB Kardeş OSB oldu.

TRAKYA ÇIKARMASI

Bakan Varank, iki gün boyunca Trakya’da OSB ve fabrikalarda incelemede bulunacak. Kırklareli, Tekirdağ ve Edirne’de ziyaretler gerçekleştirecek. Bakan Varank’ın toplantılarında Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürü Halil İbrahim Çetin, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Ramazan Yıldırım, Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri ile TÜBİTAK, KOSGEB ve TSE yöneticileri de hazır bulunacak.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: OSB’ler, Kardeş, Oluyor,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Tekirdağ
Az Bulutlu
Güncelleme: 07.09.2020
Bugün
19° - 29°
Salı
19° - 28°
Çarşamba
20° - 28°
Tekirdağ

Güncelleme: 07.09.2020
İmsak
05:07
Sabah
06:36
Öğle
13:13
İkindi
16:49
Akşam
19:40
Yatsı
21:03
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
0
0
0
0
0
0
2
Göztepe
0
0
0
0
0
0
3
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
4
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
5
Kayserispor
0
0
0
0
0
0
6
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
7
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
8
Sivasspor
0
0
0
0
0
0
9
Trabzonspor
0
0
0
0
0
0
10
Gençlerbirliği
0
0
0
0
0
0
11
Gaziantep FK
0
0
0
0
0
0
12
Galatasaray
0
0
0
0
0
0
13
Antalyaspor
0
0
0
0
0
0
14
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
15
BB Erzurumspor
0
0
0
0
0
0
16
Beşiktaş
0
0
0
0
0
0
17
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
0
18
Denizlispor
0
0
0
0
0
0
19
Fatih Karagümrük
0
0
0
0
0
0
20
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
21
Yeni Malatyaspor
0
0
0
0
0
0
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı